2012. január 12., csütörtök

Szinte minden joghallgatónak fizetnie kell

Csaknem teljesen kiszáll az állam a gazdasági és jogi képzések támogatásából.

Az oktatási államtitkárság által nyilvánosságra hozott keretszámok drasztikus változást mutatnak: míg tavaly ötezer hallgató járhatott ingyen üzleti és közgazdasági szakokra, az idén mindössze 250 teljes ösztöndíjas férőhely lesz.

A keret szűkítése különösen megnehezíti a felvételizők dolgát, ha belegondolunk, hogy tavaly csak a gazdálkodási és menedzsment szakra több mint három és fél ezren jelentkeztek. Ha figyelembe vesszük, hogy a 250-es létszámon tizenhárom egyetemnek és számos főiskolának kell megosztoznia, könnyen elképzelhető, hogy – jelentős számú önköltséges felvételiző hiá­nyában – egyes intézményekben el sem indulhat új képzés néhány gazdasági szakon - írja a Magyar Hírlap.

Nehéz helyzetbe kerülnek a majdani joghallgatók is, hiszen míg tavaly nyolcszázan kaphattak állami támogatást, az idén már csak száz jelentkező számíthat erre. A legtöbben – nyolcezren – műszaki területen tanulhatnak ingyen, de jelentős számban kapnak támogatást az orvosi és egészségtudományi szakos hallgatók is: az alapképzést 2800-an, az osztatlan képzést 1800-an végezhetik az állam pénzén.

Akinek nem sikerül ösztöndíjas képzésre bejutni, a megújult diákhitel segítségével finanszírozhatja tanulmányait. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tervezete szerint továbbra is mindenki felveheti a havi negyvenezer forintos szabad felhasználású hitelt. A részösztöndíjas, költségtérítéses és önköltséges hallgatók viszont ezenfelül kötött felhasználású kölcsönt is kérhetnének, legfeljebb havi nyolcvanezer forintot. A hallgatók ezt a pénzt nem is kapnák meg, a Diákhitelközpont egyenesen az intézmények számlájára utalná. A tervek szerint a visszafizetésnél lehetővé tenné az állam, hogy a törlesztőrészleteket a majdani munkáltató költségként átvállalhassa, illetve adó- és járulékmentes juttatásként elszámolhassa.

Forrás:
infojaszsag.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése